Łączna liczba wyświetleń

Strony

piątek, 21 sierpnia 2015

Klasa druga - nowy adres

Od 1 września posty z życia klasy 2 a będą zamieszczane pod nowym adresem  www.splesnica2a.blogspot.com
Zapraszam do obserwowania naszych wydarzeń klasowych.

sobota, 27 czerwca 2015

Koniec roku szkolnego


Zakończyliśmy pierwsza klasę z sukcesem, wszyscy spotkamy się w klasie drugiej. 
Teraz przed nami upragnione

Jeszcze raz dziękuję z całego serca wszystkim moim Uczniom oraz ich aktywnym Rodzicom.  


środa, 24 czerwca 2015

Dębowa zaliczona

Pomimo wielu stresów, które dostarczyła (niektórym) zmieniająca się pogoda, wyjazd nad akwen wodny Dębowa, należy zaliczyć do bardzo udanych. Słonko świeciło od samego rana i dzięki temu mogliśmy skorzystać z wszystkich atrakcji jakie zapewnił nam Pan Zbyszek, któremu bardzo dziękujemy za zaproszenie. Spotkanie rozpoczęliśmy od szkolenia pierwszej pomocy i poznania zasad zachowania się nad wodą, po pomyślnym zdaniu małego egzaminu, udaliśmy się na przejażdżkę motorówką i kajakami. Oczywiście ulegliśmy pokusie kąpieli w wodzie i trochę się pomoczyliśmy. Było super! Pełni wrażeń udaliśmy się na grilla i słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice. Wszystko było bardzo smaczne. Bardzo serdecznie dziękuję rodzicom za wszelaką pomoc, transport i opiekę.

Następcy słonecznego patrolu.

wtorek, 23 czerwca 2015

Jutro Dębowa

Bądźmy dobrej myśli, że jutrzejszy dzień ujdzie nam na sucho. Jedynie ranna ulewa może spowodować, że odwołamy wyjazd. Ubieramy się odpowiednio do aury i o godz. 9.30 wyruszmy spod szkoły z boiska asfaltowego. Pamiętajmy o podkładkach dla dzieci do samochodu. Zabieramy wygodne obuwie, mamy zamiar obejść jezioro wokół, to tylko 3 km. Do jutra.

piątek, 19 czerwca 2015

Cmentarz żydowski

Dla zainteresowanych. Kliknij zdjęcie.


W poszukiwaniu historii, wizyta w Urzędzie


Dzisiaj wybraliśmy się na trasę Starostrzelecką i postanowiliśmy zobaczyć cmentarz żydowski, który znajduje się przy czerwonym szlaku rowerowym. Skręciliśmy za stacją benzynową i poszliśmy w stronę Poręby. Cmentarz ukryty jest w zaroślach, nie ma do niego drogi, jest tam pole pszenicy i musieliśmy przejść po zbożu. Ku naszemu zdziwieniu ukazał się zarośnięty teren z resztkami nagrobków, na niektórych dało się odczytać napisy, które pochodziły z 1920 roku. Pomniki były poprzewracane, szkoda, że takie zabytkowe miejsce jest tak zaniedbane. 


Udaliśmy się w drogę powrotną wędrując przez Bacówę, po drodze pożywiliśmy się słodkimi czereśniami. 

Poszliśmy odwiedzić mamę Dominika, która pracuje w Urzędzie. Zdziwiła się, gdy nas zobaczyła, ale bardzo się ucieszyła. Korzystając z okazji odwiedziliśmy Panią Sekretarz, która oprowadziła nas po Urzędzie, pokazała nam Salę Narad i Salę Ślubów. Na zakończenie Pani Lidka i Pani Dorota poczęstowały nas ciastkami. Chyba częściej będziemy odwiedzać to miejsce pracy naszych Władz.



Dębowa

Pogoda zamówiona na nasz wspólny wyjazd. Zakupy grillowe robi Mama Krysia. Samochodami jadą Mama Amelki, Dominika W., Pawła, Alexa, Laury, Tato Piotrka. Mama Natalka jedzie razem w samochodzie z Mamą Ingrydą. Proszę nie zapomnieć o podkładkach dla dzieci do samochodu. Myślę, że nasz klasowy piknik edukacyjno - integracyjny będzie bardzo udany. Pozdrawiam wszystkich rodziców.

wtorek, 16 czerwca 2015

Data wyjazdu na Dębową

Razem z dziećmi przeanalizowaliśmy prognozę pogody na przyszły tydzień i zdecydowaliśmy, że na Dębową pojedziemy 24 VI 2015 r. Myślimy, że tym razem prognoza będzie w pełni sprawdzalna.

poniedziałek, 15 czerwca 2015

Wyjazd nad akwen wodny Dębowa


Mamy zaproszenie wyjazdu nad akwen wodny Dębowa, który jest zaplanowany na dzień 19 VI 2015 lub 24 VI 2015 r. (zależnie od pogody), wyjazd o godz. 9.30 spod szkoły, powrót ok. 15.00.
Mając na uwadze zbliżające się wakacje musimy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dzieci podczas wypoczynku.
Mamy na celu wspólnie z naszym Ratownikiem: 
  •   Przybliżyć dzieciom zasady bezpieczeństwa w czasie zabaw w wodzie. 
  •   Przeprowadzić zabawy oswajające z wodą.
  •   Bawić się piłką.   
  •   Wykonywać ćwiczenia oddechowe, wypornościowe i przygotowawcze do nauki pływania. 
  •   Podnosić sprawność fizyczną.
  •   Upowszechniać formy aktywnego wypoczynku.                                                                      
Motorówki i kajaki sponsoruje nam nasz Pan Ratownik, który będzie sprawował opiekę nad dziećmi. Dodatkowo będą jeszcze czuwali nad bezpieczeństwem dzieci  inni ratownicy.
Zapraszam wszystkich chętnych rodziców do udziału w wyjeździe i pomocy przy organizacji (zakupy na grilla). Zabieramy stroje kąpielowe, klapki, ręczniki, krem z filtrem, czapkę (ekwipunek wycieczkowy zależy od pogody). Proszę pamiętać, że rano (19 VI) odbędzie się lekcja j. niemieckiego.

Mamy już 6 rodziców chętnych do wspólnego wyjazdu.

sobota, 13 czerwca 2015

Konkurs - Bezpieczne wakacje 2015

W tym roku konkurs Moje Bezpieczne Wakacje 2015 - (Nie)znane atrakcje mojego regionu - promuje bezpieczeństwo poprzez aktywne spędzanie wolnego czasu. Zwiedzanie często niedocenianych regionalnych atrakcji turystycznych to alternatywa wobec nudy, która może się przytrafić także w wakacje. Jest to także doskonała okazja na promowanie lokalnych skarbów - atrakcji turystycznych - w skali ogólnopolskiej.
Czytaj więcej na stronie bezpiecznewakacje.pl


piątek, 12 czerwca 2015

Łąka na papierze


Nasze zdobycze z łąki już się podsuszyły i wykonaliśmy zielniki, które ozdobiliśmy rysunkami zwierząt, których przecież nie możemy przykleić do naszych prac.







środa, 10 czerwca 2015

Pierwszoklasiści w ZOO

Wszystkie trzy pierwsze klasy udały się na wycieczkę do Wrocławia. Naszym celem było Afrykarium, które zrobiło na nas wielkie wrażenie i oczywiście ZOO. Zobaczcie jak było fajnie i jak pogoda nam dopisała. 

poniedziałek, 8 czerwca 2015

Łąka

Dzisiaj poznawaliśmy rośliny i zwierzęta łąkowe. Wybraliśmy się w teren, gdzie mogliśmy obserwować naturę i poznawać jej tajniki. 

Zapamiętaj rośliny, które warto znać i stosować zamiast lekarstw:
Kwiaty czarnego bzu 
przeciw przeziębieniom, można suszyć i robić syrop (przepis w internecie). Uważa się, iż napar z kwiatów pomaga w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych – niweluje uporczywy kaszel i męczący katar.
Babka zwyczajna 
 jej stosowanie przyspiesza gojenie się ran, a nawet łagodzi objawy chorób skóry.

Glistnik - jaskółcze ziele
Charakterystyczny, żółto-pomarańczowy sok mleczny używany jest w lecznictwie ludowym do usuwania kurzajek.


Słoneczne lato - piosenka

Wersja wokalno-instrumentalna
Wersja instrumentalna 

Słoneczne lato

1. Pszczoła przy kwiatku usiadła tuż,
a my dziś szkołę żegnamy już.
Białe bukiety i żółte słońce –
bardzo lubimy lato gorące!

Ref.: Lato, jesień, zima, wiosna –
jak ta łąka nam wyrosła!
Jesień, zima, wiosna, lato –
już wakacje, mamo, tato!

2. Letnia przygoda przed nami tuż,
bo na wakacje ruszamy już.
Morze i góry, i wiatr, i słońce –
jak my lubimy lato gorące!

Ref.: Lato, jesień, zima, wiosna –
jak ta łąka nam wyrosła!
Jesień, zima, wiosna, lato –
już wakacje, mamo, tato! (refren 3x)

piątek, 22 maja 2015

Na plantacji szparagów


Ze względu na bardzo małą popularność szparagów wśród dzieci, skorzystaliśmy z zaproszenia taty Tobiasza i odwiedziliśmy jego gospodarstwo, gdzie od wielu lat uprawia się to warzywo. Poznaliśmy tę roślinę od ziarenka po zbiór dojrzałych białych i zielonych szparagów do spożycia. Nie jest to łatwe zajęcie, uciąć pod ziemią szparaga wcale nie było prosto, niektórym z nas się udało po krótkim treningu. Zielone szparagi, które rosną nad ziemią mogliśmy jeść na surowo do woli, bardzo nam smakowały. Po zapoznaniu się z procesem uprawy nastąpiła degustacja gotowanych białych szparagów polanych masełkiem, niektórzy jedli i jedli, tak im smakowało. Później Tobiasz pokazał nam swój inwentarz począwszy od królików, świnek morskich po kucyki, na które sadzał nas dziadek i każdy mógł poczuć jak miękką i ciepłą sierść miały te małe koniki. Po zabawach na huśtawce zawieszonej na drzewie udaliśmy się do szkoły. Teraz już, na pewno, wszyscy będziemy wiedzieli co to za warzywo - szparagi - i dlaczego muszą rosnąć pod ziemią. Dziękujemy całej rodzinie naszego kolegi, która nas tak wspaniale przyjęła w swoim gospodarstwie.

Unia Europejska





środa, 13 maja 2015

Orienteering

Sukces! Zaliczyliśmy wszystkie stacje orienteeringu w Parku Wiejskim w Raszowej. Poszukiwania z mapą bardzo nam się podobały, pogoda jak zwykle dopisała i mogliśmy nacieszyć oczy pięknymi widokami. Zmęczeni i zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Jeszcze dwie trasy przed nami, ale to zostawiamy na przyszły rok szkolny, ponieważ są o wiele dłuższe. Wszystkich zachęcamy do aktywnego wypoczynku, a naprawdę tereny wokół mamy przepiękne.

niedziela, 10 maja 2015

Dzień bez śmiecenia

  • Każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwała zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100-Watowej żarówki przez 4 godziny.
  • Każdy z nas wyrzuca w ciągu roku oto 56 opakowań szklanych nadających się w pełni do ponownego wykorzystania.
  • Produkty ze szkła w 100% nadają się do ponownego przerobu (recyklingu)
    Ponowny przerób stosu gazet o wysokości 125 cm pozwała na uratowanie sześciometrowej sosny.
  • Wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew.
  • Każda tona odzyskanej makulatury pozwoli zaoszczędzić 1200 litrów wody w papierni oraz 2,5 m3 przestrzeni środowiska.
  • Odzysk 1 kilograma aluminium z puszek napojowych (około 60 sztuk) pozwala na oszczędność 0,7 kilograma ropy naftowej oraz 4 kg rudy boksytu.
  • Rzucona w lesie butelka plastikowa rozłoży się w ziemi po 500 latach, guma do żucia 111 po 5 latach, a niedopałki papierosów po 2 latach.
  • Wyrzucone w ciągu roku na całym świecie butelki PET, ustawione jedna na drugiej utworzyłoby wieżę o wysokości 28 milionów kilometrów.
  • Około 2 miliony ptaków i ssaków wodnych ginie na świecie na skutek połknięcia plastikowych odpadów wrzucanych do mórz i oceanów.
  • Z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować jedną bluzę z polaru, a z 450 plastikowych butelek po proszku do prania — trzyosobową parkową ławkę.
  • 1 litr zużytego oleju silnikowego wylany do rzeki lub kanalizacji jest w stanie zanieczyścić 1 milion litrów wody.
  • Butelki, torebki śniadaniowe bądź torby na zakupy stanowią ok. 7% masy wszystkich śmieci, ale zajmują dużo miejsca, niemal 30% wszystkich odpadów.
  • Energia odzyskana z przetworzenia jednej torby plastikowej pozwala np. przez 10 minut oświetlać pokój 60-watową żarówka.
  • Stal i aluminium pochodząca z recyklingu opakowań metalowych może krążyć (być przetwarzana) w nieskończoność – bez utarty jakości surowca.

Kraków

Zabytki Krakowa

Strój krakowski, ubieranki, puzzle.

Krakowiak

czwartek, 30 kwietnia 2015

Drożdże żyją

Musieliśmy doświadczyć co dzieje się z drożdżami i dlatego też pokusiliśmy się na upieczenie drożdżowego ciasta. Było trochę zamieszania, ale wyszło świetnie.



wtorek, 28 kwietnia 2015

Piosenka "Alfabet"

"Alfabet" wersja wokalno - instrumentalna

Alfabet - wersja instrumentalna

Alfabet

1. A, A! na agrest ma apetyt,
B, B! nam zjadło bób, niestety,
C, C! cebule chrupie: chrup!,
D, D! po dachach gania drób,
E eklerką się opycha,
F je frytki, mrucząc: pycha!...
a G gofrów górę wcina
i wielgachny brzuch wypina.
Jak już skończy, to i nas
może połknąć raz-raz-raz!
2. H, H! z hipciami w holu hasa,
I, I! indyki w Indiach pasa,
J, J! jeleni szuka wkoło,
K, K! kupiło całe zoo,
L z lampartem lody łyka,
Ł na łyżwach z łosiem bryka...
Jak się znudzą zwierzętami,
to wariować będą z nami!

3. M, M! maluje morze w kwiatki,
N, N! pod niebem wiesza statki,
O, O! w ogródku sadzi osty,
P, P! na plaży stawia mosty,
R ropuchy uczy ćwierkać,
S ze słupem chce grać w berka...
Lecz słup zimny jest jak głaz,
więc S teraz gania nas!
4. T, T! tramwajem w dal gdzieś goni,
U, U! do UFO z budki dzwoni,
W, W! do wróżki mknie z wizytą,
Z, Z! ma randkę z zebrą Zytą,
za to Ż przed lustrem stoi
i żarliwie już się stroi...
...bo ma wpaść za pół godziny (2x)
tutaj, do nas, w odwiedziny!


poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Abecadło

Abecadło

Autor: Julian Tuwim
Abecadło z pieca spadło,
O ziemię się hukło,
Rozsypało się po kątach,
Strasznie się potłukło:
I -- zgubiło kropeczkę,
H -- złamało kładeczkę,
B -- zbiło sobie brzuszki,
A -- zwichnęło nóżki,
O -- jak balon pękło,
aż się P przelękło.
T -- daszek zgubiło,
L -- do U wskoczyło,
S -- się wyprostowało,
R -- prawą nogę złamało,
W -- stanęło do góry dnem
i udaje, że jest M. 

Język pełen niespodzianek

Film

Rozsypanka

Cz

Szukamy dwuznaków


Mieszkańcy gleby


Lokomotywa
Stoi na stacji lokomotywa,
Ciężka, ogromna i pot z niej spływa -
Tłusta oliwa.
Stoi i sapie, dyszy i dmucha,
Żar z rozgrzanego jej brzucha bucha:
Buch - jak gorąco!
Uch - jak gorąco!
Puff - jak gorąco!
Uff - jak gorąco!
Już ledwo sapie, już ledwo zipie,
A jeszcze palacz węgiel w nią sypie.
Wagony do niej podoczepiali
Wielkie i ciężkie, z żelaza, stali,
I pełno ludzi w każdym wagonie,
A w jednym krowy, a w drugim konie,
A w trzecim siedzą same grubasy,
Siedzą i jedzą tłuste kiełbasy.
A czwarty wagon pełen bananów,
A w piątym stoi sześć fortepianów,
W szóstym armata, o! jaka wielka!
Pod każdym kołem żelazna belka!
W siódmym dębowe stoły i szafy,
W ósmym słoń, niedźwiedź i dwie żyrafy,
W dziewiątym - same tuczone świnie,
W dziesiątym - kufry, paki i skrzynie,
A tych wagonów jest ze czterdzieści,
Sam nie wiem, co się w nich jeszcze mieści.

Lecz choćby przyszło tysiąc atletów
I każdy zjadłby tysiąc kotletów,
I każdy nie wiem jak się natężał,
To nie udźwigną - taki to ciężar!

Nagle - gwizd!
Nagle - świst!
Para - buch!
Koła - w ruch!

Najpierw
powoli
jak żółw
ociężale
Ruszyła
maszyna
po szynach
ospale.
Szarpnęła wagony i ciągnie z mozołem,
I kręci się, kręci się koło za kołem,
I biegu przyspiesza, i gna coraz prędzej,
I dudni, i stuka, łomoce i pędzi.

A dokąd? A dokąd? A dokąd? Na wprost!
Po torze, po torze, po torze, przez most,
Przez góry, przez tunel, przez pola, przez las
I spieszy się, spieszy, by zdążyć na czas,
Do taktu turkoce i puka, i stuka to:
Tak to to, tak to to, tak to to, tak to to,
Gładko tak, lekko tak toczy się w dal,
Jak gdyby to była piłeczka, nie stal,
Nie ciężka maszyna zziajana, zdyszana,
Lecz raszka, igraszka, zabawka blaszana.

A skądże to, jakże to, czemu tak gna?
A co to to, co to to, kto to tak pcha?
Że pędzi, że wali, że bucha, buch-buch?
To para gorąca wprawiła to w ruch,
To para, co z kotła rurami do tłoków,
A tłoki kołami ruszają z dwóch boków
I gnają, i pchają, i pociąg się toczy,
Bo para te tłoki wciąż tłoczy i tłoczy,,
I koła turkocą, i puka, i stuka to:
Tak to to, tak to to, tak to to, tak to to!...

Konkurs plastyczny

 "PIERWSZY DZIEŃ W SZKOLE? 

WIĘC OPOWIEM CI O BEZPIECZEŃSTWIE"


Prace proszę wykonać do 10 maja 2015 r.

Regulamin wojewódzkiego konkursu plastycznego pod hasłem „Pierwszy dzień w szkole? 
Więc opowiem Ci o bezpieczeństwie”
Tematyka prac plastycznych (do wyboru):
  1. Moja bezpieczna droga do szkoły.
  2. Jestem ostrożny wobec nieznajomych.
  3. Moja zabawa w domu i na podwórku.
  4. Jak bezpiecznie spędzam czas na wsi.
 Warunki uczestnictwa:
  1. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie klas I-II szkół podstawowych,
  2. Prace plastyczne mogą być wykonane techniką dowolną, płaską, format A4
  3. Każda praca musi zawierać na odwrocie: temat, imię i nazwisko autora, która klasa oraz nazwę i adres szkoły.

czwartek, 23 kwietnia 2015

wtorek, 21 kwietnia 2015

Uwaga, uwaga - Sejmik!


W czwartek Sejmik Ekologiczny! Nie ma zajęć lekcyjnych, dzieci do szkoły przychodzą bez podręczników. Cała impreza odbywa się w stodole Parku Miejskiego. Nasza klasa ubiera się na fioletowo lub niebiesko. Dziękujemy Mamie Piotrusia za zrobienie pięknego, dużego słonia ze styropiany, który będzie ozdobą Sejmiku. 

 

Wręczenie dyplomów

Jak zapewne wiecie, nasza klasa zdobyła pierwsze miejsce w Gminnym Konkursie Ortograficznym. Reprezentacja klasy to Martyna, Luiza i Tobiasz, zdobyli maksymalną liczbę punktów. Dzisiaj odbyło się wręczenie dyplomów i nagród. Dostaliśmy piankowe puzzle, które wzbogacą nasz kącik do zabawy.




Urodziny Luizy



czwartek, 16 kwietnia 2015

Zielona szkoła - dzień czwarty





Dzisiaj pogoda nas rozpieszczała, było cudnie. Dlatego zaraz po zajęciach wybraliśmy się nad Sołę w poszukiwaniu wiosny. Na drzewach pojawiły się małe listki, a runo leśne usłane było kwiatowym dywanem. Wędrując brzegiem potoku musieliśmy pokonywać naturalne przeszkody, co okazało się nie lada atrakcją i wyzwaniem dla odważnych. Po obiedzie czekała nas wycieczka na górę Żar, z której roztaczały się piękne widoki, widzieliśmy też elektrownie wodne i poznaliśmy zasady ich działania. Po powrocie mieliśmy pożegnalne ognisko i oczywiście dyskotekę na zakończenie zielonej szkoły. Pomimo, że niektórzy z nas trochę tęsknili, już dziś obiecują, że w przyszłości z chęcią wybiorą się na kolejną zieloną szkołę. A dokąd? Może nad morze, w Tatry? Wszystko zależy o naszych kochanych rodziców. Jutro pakowanie i wyjazd, w Rudzie Śląskiej czeka na nas aqua park, a w drodze powrotnej siły uzupełnimy w Mc'Donalds. Do Leśnicy planujemy wrócić około 15.00. Do zobaczenia.